Dansk Røde Kors
Ekstra Danida-penge til Røde Kors i Sudan - og der er god brug for dem
Danida har netop ydet en ekstraordinær humanitær bevilling til Dansk Røde Kors arbejde i Sudan.
Bevillingen er på 5 mio. kr. og en væsentlig del af beløbet vil blive brugt til at:
* Forsyne op til 93.000 personer, der er direkte berørte af væbnet konflikt, med husly og husholdningsudstyr. Heraf vil 43.000 blive forsynet med en måneds fødevarehjælp.
Læs mere >>Dansk Røde Kors: Per Vers donerer CD-overskud til Haiti
Som på skæbnens initiativ har den danske rapper Per Vers valgt at donere et kommende overskud fra udgivelsen af hans CD-trilogi.
Per Vers forklarer, hvordan han tæt ved fuldførelse af musikprojektet, som havde været langt tid undervejs, oplevede med et slag hvordan katastrofen væltede ind over Haiti.
Læs mere >>Røde Kors besøger fængslede Gaza aktivister i Israel
Af Michelle Tubæk Gram, Dansk Røde Kors.
Røde Kors vil undersøge forholdene for de tilbageholdte aktivister og opfordrer samtidig Israel til at genåbne Gaza-striben.
Internationalt Røde Kors beklager stærkt tabene af civile liv i forbindelse med Israels militære operation 31. maj mod en nødhjælpskonvoj på vej mod Gaza. Op i mod 10 mennesker frygtes dræbt.
Læs mere >>Røde Kors og danskerne er enige: Afrika skal kunne selv
Omverdenen kan og skal ikke tage ansvaret for at skabe udvikling i Afrika. Ansvaret skal tilbage til afrikanerne. Det mener Dansk Røde Kors, og en ny undersøgelse konkluderer, at danskerne er enige.
Af Hans Beck Gregersen
ledende pressemedarbejder i Dansk Røde Kors
DRK: Sultekrise i Niger skal afværges nu
Endnu en uregelmæssig regntid medfører, at 8 millioner mennesker i Niger vil stå overfor en mulig sultekrise, skriver Dansk Røde Kors på deres hjemmeside.
Læs mere >>Byttehandel: Rige danskere løb, så fattige afrikanere kan få vand
Copenhagen Run for Water søndag d. 18. april blev en stor succes med 1300 deltagere i Dyrehaven. Nogle gik, andre løb, men alle var med til at samle penge ind til den gode sag.
Dansk Røde Kors havde i samarbejde med Live Earth-initiativet skabt rammerne om Run for Water 2010. Løbet blev et tilløbsstykke med deltagere i alle aldre.
SAMLEDE 130.000 KR IND
Læs mere >>Musikkens Dag 22. april
Torsdag d. 22. april er Musikkens Dag. Danmarks musikstuderende tager instrumenterne med ud i byrummet og spiller kvalitetsmusik for det danske
folk, mens de samler ind til humanitær hjælp i samarbejde med Dansk Røde
Kors.
Blandt koncerterne er:
54 sekunders elevatorkoncert
Bjarke Kirk fra konservatoriet i Ålborg har tårnhøje ambitioner på
Unge i kø til ren samvittighed
Af: Charlotte Geckler. Der er nu så mange unge, der vil lave frivilligt arbejde, at de må stå i kø for at give en hånd med. På to år har Ungdommens Røde Kors oplevet en stigning af frivillige på 50 procent.
Det boomer med unge, der har lyst til at pudse glorien på frivillighedens alter.
Læs mere >>Danmark har for længst mistet bistandens gule førertrøje
Danmark er eneste nation i den landekreds, vi normalt sammenligner os med, der siden 2001 har skåret i udviklingsbistanden målt i procent af brutto-nationalindkomsten (BNI), skriver DR online onsdag.
VK-regeringen kom til i november 2001 og begyndte omgående at skære ned i u-landsmidlerne.
Læs mere >>Dobbelt op fra Randers til Uganda
Virksomheder og borgere i Randers har i løbet af den sidste måned indsamlet 95.781 kr. til jordskredsofrene i Randers kommunes partnerskabsområde i Uganda i Østafrika, fremgår det af en pressemelding tirsdag.
Dermed er det indsamlede beløb blevet mere end fordoblet, siden kommunen i begyndelsen af marts donerede, hvad der svarede til en krone pr. borger – nemlig 94.776 kroner.
Læs mere >>RCT kræver asylbørn ud af centre og holder åbent seminar onsdag
Rehabiliterings- og Forskningscentret for Torturofre (RCT) i København har besluttet at anbefale og støtte underskriftindsamlingen ”Asylbørnene ud nu”, skriver RCT i en pressemelding tirsdag.
Læs mere >>Dansk Røde Kors udnævner årets førstehjælper i Kenya
Dansk Røde Kors udnævner for første gang Årets Førstehjælper uden for Danmarks grænser. Valget er faldet på den kenyanske overbetjent i trafikpolitiet Titus Isiye Enock, skriver organisationen i en pressemelding tirsdag.
Læs mere >>Dansk Røde Kors: En ny bistandspolitik er tiltrængt
VK-regeringen arbejder netop nu på en ny strategi for den danske udviklingsbistand, der skal være færdig inden sommerferien. Og der er god brug for en ny strategi, hvis vi skal hjælpe verdens mest sårbare, mener Dansk Røde Kors.
Læs mere >>Læsere af stort site: Nul penge til Haiti
Mens haitianerne lider efter jordskælvs-katastrofen, hersker der blandt mange læsere af internetsitet politiken.dk den opfattelse, at nødhjælpen forsvinder ned i et stort sort hul, skriver sitet fredag.
Læs mere >>"Kosmo 2015": Ny TV-kanal sætter spot på 2015 Målene torsdag og fredag
Den nye TV-kanal, "Kanal Hovedstaden", sætter torsdag og fredag fokus på FNs 2015 mål.
I TV-mosaikken "Kosmo 2015" spottes der på målene, der som overordnet målsætning har at halvere fattigdommen i verden om nu 5 år.
Programmerne sendes på Kanal Hovedstaden torsdag og fredag kl. 16.30, med genudsendelse tirsdag kl. 8.30 og fredag kl. 13.30.
Læs mere >>Så kom Kelm-Hansens erindringer: Et fantastisk værk om et fantastisk liv
ANMELDELSE af bogen om gartnersønnen fra Als, der blev dansk udviklingspolitiks nestor
Af Kjeld Juul
982 siders erindringer kastet på markedet af en 84-årig forfatter, har de mon nogen gang på Jorden? Det er der enhver grund til at tro.
Læs mere >>Teleselskab tager sig betalt for nødhjælp
Danmarks største teleselskab, TDC, kræver gebyr for, at kunderne kan støtte Haitis jordskælvofre, skriver DR online tirsdag.
En rundringning lavet af DR Nyheder, viser at kun 2 af de 10 største selskaber herhjemme, TDC og M1, opkræver et gebyr af de donati-oner, der andre steder går direkte til ofrene.
Læs mere >>Over 18 mio. kr. samlet ind til Haiti
Danskerne har frem til søndag aften givet over 18 millioner kr. til Haiti, som vil blive omsat til sanitet, tøj, telte, tæpper og rent vand til de jordskælvsramte, skriver Politiken mandag.
Tina Donnerborg, kommunikationschef i Dansk Røde Kors, siger til avisen, at "det, der kendetegner indsamlingen, er, at den begyndte med det samme".
Læs mere >>