Kan rap-musik vælte diktatorer?
Ny anatologi udgivet af Humanity in Action har på baggrund af konferencen Youth in Democracy i København i oktober samlet viden fra førende demokrati- og menneskerettighedseksperter samt aktivister fra Serbien og Egypten.
Antologien henvender sig til alle der interesserer sig for, hvordan civilsamfund kan bidrage til demokrati, og kan fås gratis, skriver Humanity in Action i pressemeddelelse udsendt fredag.
KØBENHAVN, 27. februar 2012: Hvordan kan ikke-voldelige metoder vælte diktatorer, militær og regimer? Kan rap-musik? Og hvad kan hviderussiske aktivister lære af aktivister der væltede Milosevic og Mubarak?
De spørgsmål forsøger en ny antologi fra menneskerettigheds-organisationen Humanity in Action at besvare.
I oktober samlede Humanity in Action aktivister, der lige nu kæmper for frihed og demokrati i undertrykte regimer på tværs af kloden,i København og bragte dem sammen med danske unge og eksperter i demokrati, sociale medier, ikke-voldelig strategi og mobilisering.
Bogen er en samling af de vigtigste erfaringer og indeholder desuden en lang anbefalinger til NGOer og regeringer om, hvordan man kan støtte ikke-voldelige organisationers kamp for frihed og demokrati.
Bogen har en lang række praktiske såvel som teoretiske overvejelser om hvordan ikke-voldelige metoder kan bruges i kampen mod autoritære regimer. Der er således essays om rap i Nordafrika, brug af sociale medier i Iran samt mere teoretiske overvejelser om civilsamfund og demokrati.
Bidragsydere i bogen:
* Srdja Popovic, grundlægger af Otpor, der væltede Milosevic. I dag træner han unge aktivister i undertrykte regimer i hele verden.
* Steve Crawshaw, international direktør i Amnesty International og forfatter til bogen ”Small Acts of Resistance”.
* Dr. Erica Chenoweth, ekspert i ikke-voldelig strategi, rådgiver for International Center on Nonviolent Conflict og ansat ved Stanford University samt Wesleyan Universtity.
* Anders Jerichow, seniorkorrespondent Politiken, formand for Humanity in Action Danmark.
* Massoumeh Torfeh, Prof. The School of Oriental and African Studies - University of London.
* Yahia Mohammad Ramadan, grundlægger og talsmand for Nubian Democratic Youth Union
* Lars Engberg Pedersen, seniorforsker , Dansk Institut for Internationale Studier
* Aisha Fukushima, rapper og aktivist
* Dorothea Schmodt, Seniorforsker, International Labour Organisation, Cairo.
Fakta:
Titel: Youth for Democracy - Learning from non-violent struggle across the world
Udgiver: Humanity in Action Danmark
Redigeret af: Magnus Harrison, projektleder
Sideantal: 48
Bogen kan fås gratis ved henvendelse eller downloades på http://www.humanityinaction.org/programs/42-youth-for-democracy-learning...




Indsend kommentar