Vælg en side

sukkerproduktionens historie: fra rørsukker til sukkerroer

Sukker har en lang historie, der begynder i oldtiden med rørsukker, som blev importeret til Europa. I det 19. århundrede, med forsker Marggrafs opdagelse, skiftede fokus til sukkerroerproduktion, især bragt i anvendelse i Europa omkring Napoleons tid. Denne ændring markerede begyndelsen på en æra, hvor roer blev den primære kilde til sukker på kontinentet.

hvordan man udvinder sukker fra sukkerroer

Processen med at udvinde sukker fra sukkerroer begynder med, at roerne skrælles og skæres i snitter. Disse snitter udblødes i 70 grader varmt vand, hvilket resulterer i en råsaft kaldet tyndsaft, der indeholder 10-12% sukker. Denne saft renses herefter ved hjælp af kalk, inden den indkoges til en mere koncentreret form kendt som tyksaft.

Tyksaften, der nu har et sukkerindhold på 70%, koges yderligere, indtil sukkerkrystaller dannes. Dette sker gennem en proces kaldet krystallisation. De hvide krystaller fjernes ved centrifugering, og det endelige produkt raffineres ved filtrering til hvidt sukker eller stødt melis.

økonomiske og klimatiske påvirkninger i nordisk produktion

Den nordiske sukkerproduktion er nu primært afhængig af sukkerroer, mens globalt er der stadig en overvægt af rørsukkerproduktion. Klimaforholdene i Norden har vist sig fordelagtige for sukkerroerproduktion, især med aktuelle klimatiske ændringer og de stigende priser på CO2-udslip, som presser sukkerroerproduktion i resten af verden.

EU-subsidier har også bidraget til fremme af sukkerroerproduktion i Norden ved at støtte innovationer som AI-optimerede udvindningsprocesser. Dette tillader en mere præcis kontrol af energiforbruget under kogningen, som reducerer energiforbruget med 20%.

en grøn sukkerrevolution i horisonten?

Den nuværende udvikling peger på en mulig grøn revolution inden for sukkerproduktion. Med sukkerroeindustrien som en potentielt bæredygtig løsning på Europas sukkerbehov, kan vi se frem til en tid, hvor innovationer som AI-optimerede systemer forbedrer effektiviteten af produktionen. Omkring 200 år efter Marggrafs opdagelse er vi nu på kanten til markante fremskridt i sukkerproduktionen.

For en dybere forståelse af de tekniske processer involveret i sukkerproduktion og forskellige typer af sukkerprodukter kan man læse mere om hvordan laver man sukker.